България има потенциал в развитието на жп туризъм и атракциони

д-р Людмил Иванов, експерт по железопътен транспорт, „В развитие“, 26.05.2021

България разполага с много атрактивни жп трасета и подвижен състав, които трябва да бъдат развивани с подходящо популяризиране и маркетинг от страна на БДЖ. Това заяви д-р Людмил Иванов, експерт по железопътен транспорт, в ефира на предаването „В развитие“ с водещ Вероника Денизова.

Атракционните пътувания са специално организирани с конкретна цел до конкретна дестинация с определени вагони. Това е основната разлика между жп туризма и жп транспорта, коментира Иванов. „Това е едно цялостно изживяване“, каза той.

По света има много организирани пътувания от по няколко дена с преспивания в различни части на държави като Великобритания, Перу, Нова Зеландия. Цената за подобен атракцион може да варира от 2000 до 6000 лири в държава като Великобритания, което ги прави по-недостъпни за българския турист. Според Иванов туристите могат и сами да си организират подобни пътувания като се възползват от ниско тарифни авиокомпании, за да достигнат до Северна Италия например.

Железопътният транспорт е екологичен и безопасен и има интересни дестинации, които могат да бъдат достигнати само с железници.

В страната все още има нужда от по-качествено пътуване. 16-20 нови мотрисни влака за дълги разстояния се очакват в близките години, които ще подобрят комфорта, времето и безопасността на пътуванията.

„В момента не се доближаваме до комфорта и бързината на железниците в Европа и по света“, каза Иванов, като даде за пример как от Шанхай до Пекин скоростните влакове изминават над хиляда километра за 4 часа.

„Има възможност за атракционни пътувания в България като маршрута от София до Мездра или този на теснолинейката от Септември до Добринище. Може да се наемат подвижни състави от БДЖ за специални поводи, с няколко парни локомотива, които да се включат в различните части от пътуването.“

Иванов спомена, че ще бъде направено предложение за закупуване на водороден локомотив или малка мотриса, която да подобри качеството на пътуването по линията Септември – Добринище. Според него подобни локомотиви могат да се прилагат и по по-дългите линии и за търговски пътувания, стига да не са електрифицирани.

На въпрос за железопътните връзки със съседните на България държави, Иванов коментира, че може би до следващите 5 години ще има връзка със Северна Македония, но в момента не се използват активно връзките с Румъния.

Целия разговор може да видите във видеото.

Източник: https://www.bloombergtv.bg/a/2-novini/93741-balgariya-ima-potentsial-v-razvitieto-na-zhp-turizam-i-atraktsioni?fbclid=IwAR2xyDoWHAJc0XQ7-STSWPRS6_DZYXzUl4UL3vf6h5uDEOZVGul2viK9ucY

ЖП транспорт

София посреща Железопътен форум 2024: Международни експерти обсъждат бъдещето на жп оперативната съвместимост

ноември 6, 2024

На 8-9 ноември 2024 г. в София ще се проведе “Железопътен форум 2024” на тема “Бъдещето на железопътната оперативна съвместимост: 25 години опит …