Инвеститорски интерес към „Индустриално-логистичен парк Бургас”

Има инвеститорски интерес към Бургас от страна на различни чуждестранни компании. Това заяви на среща в Черноморския град, министърът на икономиката Божидар Лукарски. По думите му, към момента обаче става дума за първичен инвестиционен интерес. Днес Лукарски се запозна с възможностите на Индустрилно – логистичния парк в Бургас. „Имаме една белгийска компания, която се интересува от индустриалната зона на града. Имах среща и с пакистанския посланик у нас, който заяви желание за инвестиция на държавно ниво в Бургас. Това ще даде възможност на Пакистан да бъде междинното звено между Европа и Източен Китай, който се налага все повече като сериозна промишлена зона. Тук България и в частност Бургас играе съществена роля при евентуални доставки за Европейския съюз”, коментира Лукарски.  Според него, Пристанище – Бургас може да бъде използвано още по-интензивно в тази посока. Министърът обяви още, че за изминалата година е отчетен спад в стокооборота между България и Русия. Лукарски обаче увери, че това не се дължи на санкциите от Европейския съюз заради кризата в Украйна. „Ще възобновим работата по една междуправителствена спогодба между България и Русия в областта на икономическите и научно-техническите отношения”.

"Индустриално-логистичен парк Бургас” има сключен договор с шест фирми към момента. Това каза по време на представянето на „Индустриално-логистичен парк Бургас”, неговият изпълнителен директор Аристид Каравидов, предаде репортер на Радио „Фокус”– Бургас. Преговори се водят с още няколко компании, допълни той. „До момента фирмите, закупили терените и започнали да проектират бъдещите индустриални сгради, са благодарение на усилията на общината и искаме малко държавната подкрепа да се засили към нас”, заяви кметът на Бургас Димитър Николов. Каравидов посочи, че индустриалната зона е стратегически ситуирана в самия град. Тя се намира на 4 км. от пристанището, на 10 км. от Летище – Бургас и граничи със строящия се над Товарна гара надлез, като по този начин разстоянието до АМ „Тракия” се скъсява на 2 км. „Основно предимство на нейното местоположение е директният ж.п. и шосеен достъп до Порт-Бургас”, посочи той. „Съгласно приетия ПУП Промишлена зона – Север е с площ от около 410 дка като от тях около 240 дка са с индустриално предназначение и са под наше управление. Това представляват около 50 имота с различна площ като най-малките са с площ около 2 дка, а най-големият е с площ около 40 дка. Съгласно действащия ПУП плътността на застрояване е 60%”, обясни Каравидов. Усвоени към момента с изградена довеждаща инфраструктура са около 80 дка. „Към момента имаме договори с инвеститори за около 40 дка и остава свободен имот с площ 40 дка”, каза още Каравидов като допълни, че свободният имот се очаква съдействие за привличане на по-голяма международна компания.

Източник: Фокус, ZonaBourgas.bg

ЖП транспорт

Транспортното министерство не се отказва от трите лота за обществената жп услуга, но ще обсъди предложени от експертите корекции

декември 2, 2024

Транспортното министерство заяви твърдото си намерение да продължи с плановете за разделяне на обществената железопътна услуга в три лот…