Нов самолет ще лети от Лондон до Ню Йорк за 11 минути

Инженерът Чарлс Бомбардие, участвал в разработката на свръхзвуковия самолет Skreemr, обяви, че е разработил дизайн за нов летателен апарат, значително по-бърз от предишния му проект, предаде Daily Mail. Машината, чието наименование засега е „Antipode”, ще е способна да развие Мах 24, т.е. според плановете в завършен вид ще лети два пъти по-бързо от Skreemr и 12 пъти по-бързо от „Concorde”. Така свръхзвуковият апарат ще изминава до 20 000 километра за 1 час с 10 пасажери на борда, т.е. полет от Лондон до Ню Йорк ще трае около 11 минути.

Исках да създам концепция за самолет, който е способен да достигне антипода си – или диаметрално противоположното на себе си – колкото се може по-бързо“, коментира Бомбардие пред Forbes. Канадският инженер заплени публиката още през октомври, когато демонстрира проекта за Skreemr. Планът е апаратът да бъде изстрелван от магнитен релсотрон, който трябва да го катапултира към небето със скорост от около Мах 10 или 3402,9 м./сек. При този вид изстрелване самолетът се поставя между две успоредни „релси“ и се ускорява по тях посредством силно електромагнетично поле. След напускането на това устройство се задействат ракети с течен кислород или керосин, които да позволят бързото достигане на Мах 4. След това свръхзвуковите двигатели трябва да развият скорост от 12 349 км./час.

Недостатъкът на този механизъм на изстрелване и задвижване е топлината. „Един предвидим проблем е шумът от свръхзвуковите двигатели над земята и огромната температура, до която ще се загряват носът и крилете на Skreemr”, смята иженерът. С него се е свързал колегата му Джоузеф Хезълтайн, който е предложил да се използва аеродинамичният феномен „метод на дълго проникване“ (“long penetration mode”).

Резултатът от прилагането му е „Antipode”. За разлика от Skreemr, той ще е способен да излита от всяко летище посредством ракетни ускорители за многократна употреба. Те ще бъдат прикачани към крилата и ще го изкачват до 12,2 км., като до този момент самолетът трябва да достигне Мах 5. След това те ще се откачат от апарата и ще се връщат към летището. След достигането на тази скорост компютрите на борда на самолета ще задействат свръхзвуковите двигатели, които трябва да ускорят скороста му до Мах 24. „Antipode” ще може да се използва като бизнес или военен самолет, който ще е способен да придвижи двама високопоставени служители до всяка точка по Земята за по-малко от час“, коментира създателят му. „Мисля, че цената на една бройка от летателния апарат ще е около 150 милиона долара и ще може да бъде поръчан, ако има търсене. Но първо трябва да се направят още анализи“, посочи още Бомбардие.

Източник : www.econ.bg