Новият най-дълъг полет в света завърши успешно след близо 20 часа

Австралийската авиокомпания Qantas успешно изпълни първия в историята денонощен полет между Ню Йорк и Австралия – самолетът кацна в Сидни малко преди 7:45 ч. (местно време) в неделя, след 19 часа и 16 минути във въздуха, пише Business Insider. 

Полетът, обозначен QF7879, стана най-дългият търговски полет в света, надминавайки редовната търговска услуга на Singapore Airlines между Сингапур и Ню Йорк.
Qantas планира да тества денонощен полет и по линията Лондон-Сидни през следващите месеци. Заради допълнителните 800 км разстояние по този маршрут, полетът се очаква да е с около един час и половина по-дълъг. 
Самолетите и авиокомпаниите са по-напреднали технически от всякога досега, с по-добра горивна ефективност, по-дълъг диапазон и компютърно логистично планиране. Въпросът е дали пътниците и екипажите могат да понасят толкова много часове във въздуха. Сегашният полет на Qantas, както и бъдещият до Лондон, е тест за пилотите, кабинния екипаж и пасажерите как ще се справят с тези условия. Те ще покажат и как хората ще понесат часовата разлика, преминавайки 15 времеви зони. 
На полета от Ню Йорк до Сидни, извършен с Boeing 787-9, имаше само 40 пътници и 10 души екипаж, сред които четирима дежурни пилоти. Сред пасажерите са били участници в научно проучване, служители на Qantas, изследователи и журналисти. Заради рехавия им брой всички са били настанени в бизнес класа. 
Напълно зает полет – с пътници и товар, към момента не би могъл да се извърши на такова разстояние, тъй като повече тежест би намалила обхвата му. Подобен капацитет ще имат два самолета, разработващи се от Airbus и Boeing. До края на 2019 г. Qantas  ще реди кой от тях да използва за търговско обслужване през 2023 г.