Близо 50% от автобусните фирми в страната са изпълнили изискването на закона и издават билети от касови апарати. Това съобщи пред „Труд" Галя Топалова, председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи в България.
Изискването билетите да се издават само от касови апарати, свързани с НАП, влезе в сила на 1 юли след три отлагания на крайния срок. От бранша се надяваха на нова отстъпка, защото в парламента беше внесено предложение издаването на билети от касови апарати да не е задължително. Но поради липса на кворум депутатите така и не го приеха окончателно.
„Компаниите, които все още не са изпълнили изискването, извършват курсове главно между малките населени места. Причините да не спазват закона са чисто технически", обясни Миролюб Столарски, председател на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт . Според него по-евтините касови апарати непрекъснато давали дефекти, а качествените стрували от порядъка на 500-550 лв. и са непосилни за малките превозвачи. По думите на Столарски заради липсата на интернет в малките селища не можело и да се осъществи дистанционна връзка с НАП. От Националната агенция за приходите (НАП) обясниха, че през тази седмица ще има среща с представителите на бранша. Целта е да се потърси решение на ситуацията. От приходната администрация обясниха, че положението е „висящо". Данъчните са категорични, че към днешна дата изискването да се издават билети от касови апарати е в сила и те имат готовност да започнат проверки. Но не е ясно как ще се действа с издадените наказателни актове, ако промените все пак минат през парламента,
–
Глобата е до 2000лв."
Глобата за неотчитане на продажби чрез касови бележки от апарати, свързани с НАП, е до 2000 лв. за юридическите лица. При по-тежки нарушения може да се стигне и до запечатване на обекта, припомнят от Националната агенция за приходите.
–
Повечето големи транспортни фирми издават билети от касови апарати, но малките превозвачи още не са изпълнили изискването на закона.
Източник: в-к Труд, 08.07.2014г.