Шамар за Московски и от Брюксел

Транспортният министър Ивайло Московски, освен от обстрела на тъмносините от ДСБ, които вече на два пъти му поискаха оставката, ще трябва да се пази и от приятелски огън от Брюксел.

България не е спазила изискванията на евродирективите в областта на железопътния транспорт и страната ни е заплашена от санкции. Това става ясно от писмо на еврокомисаря по транспорта Виолета Булц до външния министър Даниел Митов, с което Клуб Z разполага.

На практика от документа става ясно, че транспортното министерство на България е чело като дявола евангелието, когато е писало промените в Закона за железопътния транспор. Те бяха гласувани от парламента през миналото лято. Тогава ведомството на Ивайло Московски внесе нови текстове именно с мотива да се синхронизира родното законодателство с европейското и Брюксел да спре процедурата за нарушение на жп правилата, която стартира още през 2013 г.

Според еврокомисар Булц в българското законодателство има много сериозен проблем с независимостта на звеното, което разследва транспортните инциденти у нас. То е структура към транспортното министерство, а от своя страна министърът на транспорта назначава ръководствата държавните жп дружества – на националния жп превозвач БДЖ и релсовата компания НКЖИ.

"Комисията отбелязва, че от горепосочените факти следва, че членовете на специализирано звено са длъжностни лица на министерството, което представлява орган за вземане на стратегически решения и което контролира или упражнява решаващо влияние върху основното железопътно предприятие и националния управител на железопътната инфраструктура. Това специализирано звено е интегрирано в министерството, което означава, че трябва да приема указания от министъра, а кариерните и важните кадрови въпроси зависят от началниците в министерството. Това не гарантира независимо вземане на решения, безпристрастно и обективно разследване на тежките произшествия в съответствие 3 с изискванията в член 21, параграф 1 от Директива 2004/49/ЕО и следователно не дава достатъчни гаранции за независимост на българския разследващ орган", пише еврокомисар Булц.

В писмото ѝ открито се говори за възможни манипулации:

"Тази организационна уредба не гарантира пълна независимост на разследващия орган и в резултат на това разследващият орган разследва произшествия, в които е замесено основното железопътно предприятие или управителят на инфраструктурата, контролирани от държавата, като техният основен акционер може да има интерес от окончателните резултати от разследването."

Посочва се още, че съгласно българското законодателство разследването на произшествия и инциденти с една и съща цел се извършва или от разследващия орган, или от органа по безопасността.

"Това е в пълно противоречие с член 19 от Директива 2004/49/ЕО, с който за разследването на произшествия, с цел предотвратяване на произшествия и подобряване на безопасността на железопътния транспорт, се оправомощава единствено разследващия орган, а не органа по безопасността", отбелязва еврокомисарят.  

В писмото, в което са изписани цели седем страници с нарушения, на България е определен срок от два месеца да отговори на поставените теми. 

Източник : www.clubz.bg