БДЖ не може да върне заемите си в момента. Защо?

Железницата трябва да бъде интегрирана с градския транспорт

От 1989 насам товарните превози на БДЖ в България намаляха 8-10 пъти, а пътниците – от 33 млн. до по-малко от 10 млн. в момента. Това каза Симеон Ананиев от Асоциацията на българските железопътни превозвачи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria. 

„Много е интересна структурата на пътниците. Това са предимно хора, ползващи се с преференции – железничари от БДЖ и от инфраструктурната компания, пенсионери, студенти и една немалка част пътници, които не плащат за пътуването“.

„При положение, че услугата е намаляла многократно, не може да се говори за финансови успехи и връщане на заеми. Ако се върви така, в един момент сигурно ще бъдат върнати всички заеми, тъй като всяка година БДЖ получава капиталови трансфери и пари от бюджета. Но след като вършиш по-малко работа, е ясно, че ако върнеш заемите, няма да има какво да работиш“, обясни Ананиев.

 Според него същевременно не може да няма финансова дисциплина и финансов ред, но той трябва да бъде много строго начертан и обвързан с услугата.

„Железницата трябва да бъде насочена към това от каква железница има нужда обществото и по какъв начин тя отговаря на съвременните изисквания за мобилност на хората. Тя трябва да бъде интегрирана с градски и междуградски транспорт. Да, преди 30-40 години тя е била основна за придвижване. Но сега имаме съвсем друга мобилност“.

Той посочи, че все пак има подобрение и инфраструктурните такси са се увеличили.

„България има 14 лицензирани товарни превозвача и 1 пътнически. Товарните вече превозват повече от половината от товара, който преди е возил само БДЖ и благодарение на това всяка година имаме някакъв ръст“. 

Вижте повече на Bloomberg TV Bulgaria