Финландското министерство на транспорта завърши инспекция на танкера Eagle S, заподозрян в повреждане на пет кабела в Балтийско море с котвата си на Коледа. След откриване на сериозни нередности, агенцията задържа кораба, предотвратявайки отплаването му, докато проблемите не бъдат отстранени.
На 25-26 декември Eagle S беше задържан от финландската полиция по подозрение, че е прекъснал четири оптични кабела и един електропровод, влачейки котвата си. Танкерът беше отклонен към финландски води и преместен на сигурно място за разследване. Инспекцията за безопасност откри отделна административна процедура, започнала след полицейското разследване.
По време на седмичната инспекция край Порвоо, Traficom идентифицира 32 нередности на борда на остарелия танкер, свързан с Русия. Тези открития съвпадат с предишни доклади за лошото състояние на кораба. Според агенцията независима проверка миналата година е установила десетки проблеми, а други две инспекции преди това са установили почти два пъти повече.
Traficom обяви, че е задържал Eagle S заради три от новооткритите 32 проблема. Те са свързани с пожарната безопасност на борда, навигационното оборудване и вентилацията на помпеното помещение. Други проблеми включват условията на живот, електрическата безопасност и общата поддръжка, както и недостатъци в системата за управление на безопасността (SMS) – категория, идентифицирана и в последните две инспекции.
„Корабът има такива нередности, че не е позволено да се оперира, докато те не бъдат отстранени. Коригирането на нередностите ще изисква външна помощ и ще отнеме време,“ заяви Санна Соннинен, директор по морските въпроси на Финландия.