Инициативата “Един пояс, един път”, чиято цел е изграждане на многоизмерна и многостепенна мрежа между няколко държави с център Китай, е дала плодотворни резултати през последните пет години. Постигнато е многостранно сътрудничество в различни области, най-вече в инфраструктурата – пристанища, железници, магистрали, електропреносни мрежи, авиация и комуникации.
По този начин се повишава нивото на свързаността на страните, които са свързани в инициативата на Пекин. Русия, Казахстан, Виетнам, Мианмар и Монголия са последните страни, включени в списъка за свързаност.
Данните показват, че Китай сега е свързан с над 200 страни чрез 600 пристанища. Морският транспорт на страната е покрил всички крайбрежни страни по икономическия пояс Път на коприната. Освен това Пекин участва в строителството и експлоатацията на 42 пристанища в 34 държави, включително пристанище Пирея в Гърция и пристанище Гуадар в Пакистан.
Железопътната свързаност също е на високо ниво, като износът на Китай по железопътния транспорт е отбелязал бърз растеж от 34.5% в сравнение с 2016 г. За това допринася особено маршрутите на товарни влакове към европейски страни – Германия, Русия, Казахстан, Полша и Беларус. Гражданската авиация също отчита сериозен ръст, с 403 допълнителни международни авиокомпании, с които са сключени договори за въздушен транспорт. 5100 са полетите на седмица, извършвани между Китай и 45 държави в рамките на инициативата “Един пояс, един път”.