NASA представя новаторска технология за по-тихи свръхзвукови полети

В стремежа си да революционизира въздушния транспорт, NASA разработва експерименталния самолет X-59 QueSST (Quiet SuperSonic Technology), предназначен да намали значително шума, свързан със свръхзвуковите полети. Традиционните свръхзвукови самолети предизвикват силен звуков удар, известен като „соничен бум“, който ограничава използването им над населени райони. X-59 е проектиран да замени този бум с по-мек „соничен туп“, отваряйки пътя за комерсиални свръхзвукови полети над сушата.

Самолетът, разработен в сътрудничество с Lockheed Martin, е с дължина 30,4 метра и размах на крилата 9 метра. Тънкият и издължен нос, който съставлява почти една трета от дължината му, е ключов за разпръскването на ударните вълни, намалявайки интензитета на звуковия удар.

За да потвърди ефективността на дизайна, NASA планира да проведе тестови полети над различни общности в САЩ, събирайки данни за възприятията на обществеността относно шума от свръхзвуковите полети. Тези данни ще бъдат предоставени на регулаторните органи с цел преразглеждане на съществуващите ограничения за свръхзвукови полети над сушата.

Очаква се X-59 да достигне скорост от 1,7 пъти скоростта на звука (около 1 488 км/ч) на височина от 16 764 метра, като първият полет е планиран за 2025 г. Успешното внедряване на тази технология може да доведе до значително намаляване на времето за пътуване, като например полети от Лондон до Ню Йорк за около 3,5 часа.

Този проект представлява значителна стъпка към бъдеще, в което свръхзвуковите пътувания са по-достъпни и екологично съобразни, без да нарушават спокойствието на населението по земята.