АПИ: Предстои да се внедри системата за контрол и на средна скорост

Апи въвежда средна скорост на пътя

Подготвя се проект за разработване и внедряване на система за секционен контрол на средната скорост на пътни превозни средства, предават от АПИ.

Системата с 295 стационарни тол камери и 50 мобилни контролни камери, ще следи продажбите, трафика, включително и по граничните пунктове, натоварването на осите на всяко моторно превозно средство.

Проектът се осъществява в партньорство с Министерството на вътрешните работи (МВР) и Българския институт по метрология (БИМ) към Министерство на икономиката (МИ). Целта му е да се подобри пътната безопасност и да се намали броят на пътнотранспортните произшествия, чрез точно измерване на средната скорост и санкциониране на нарушителите от страна на МВР.

Проектът все още е в процес на разработка, като в момента се провежда  сертификацията на данните от системата от Българския институт по метрология. Целта е да се гарантира, че тя отговаря на всички законови и технически изисквания, за да осигури надежден и ефективен контрол на движението. В момента се извършват тестови замерванията, обясни доц. Георги Балабанов, външен експерт в Национално тол управление. Анализът на резултатите от извършен тест в реално време на моментна скорост на Северна скоростна тангента на София за период от два часа от преминалите 200 превозни средства, 45 от тях са превишили допустимата максимална скорост на движение, каза д-р Темелков.

Прочетете още: Внимание! Камерите на тол управлението вечe заснемат и превишената скорост

Изградени са и сензори за претегляне на МПС в движение (Weigh in motion) на общо 100 локации по републиканската пътна мрежа. Тези сензори са проектирани за мониторинг и контрол на тежкотоварни превозни средства с максимална маса над 3,5 тона и за леки автомобили до 3,5 тона. Към момента сензорите се използват единствено за статистически цели. Предстои тяхното сертифициране, за да се предотврати надвишаване на допустимия товар на превозните средства.

Приходите от пътни такси от 1 януари 2023 г. до момента са около 696 млн. лева. Приблизително 248 млн. лева от тях са от е-винетки, а от тол над 425 млн. лева, съобщи директорът на Националното тол управление. От контролната дейност на системата /наложени глоби/ приходите са над 22 млн. лева.