ЕК заплашва България със Съда на ЕС: 4 остри предупреждения за страната ни

Сградата на Европейската комисия в Брюксел.
Снимка: Архив

Европейската комисия изпрати четири мотивирани становища до България – последната стъпка, преди страната ни да бъде изправена пред Съда на Европейския съюз. Основните критики към България са за липсата на съответствие с ключови европейски директиви и правила.

1. “Замърсителят плаща” – България е извън европейските стандарти

ЕК настоява страната ни да приложи принципа “замърсителят плаща”, според който причинителят на отпадъците трябва да поеме разходите за тяхното управление – събиране, превозване и обезвреждане. В момента България е единствената страна в ЕС, която изчислява тези разходи на база данъчна оценка на имота, вместо на реалното количество отпадъци.

2. Липса на напълно транспонирани правила за пътните такси

България и още седем страни-членки са критикувани за това, че не са транспонирали изцяло европейските правила за таксуване на изминато разстояние и винетките за пътна инфраструктура. ЕК подчертава, че неспазването на тези регулации поставя страната ни извън стандартите на Общността.

3. Нарушения при директивата за наетите превозни средства

Друг ключов проблем е липсата на уведомление до Комисията относно законите, транспониращи директивата за наетите превозни средства. Това забавяне поставя под въпрос изпълнението на общоевропейските изисквания за транспорт и логистика.

4. Цифровите услуги и липсата на национални координатори

ЕК призовава България и още четири държави-членки да посочат национални координатори за цифровите услуги. Липсата на ясно определени органи, отговорни за прилагането на тези правила, забавя цифровизацията и развитието на модерни електронни услуги.

Проблеми с обществените поръчки – ново уведомително писмо

Европейската комисия отправи и уведомително писмо, с което изразява загриженост относно начина, по който България възлага обществени поръчки. Основната критика е свързана с предоставянето на електронни услуги на частни дружества без ясни основания за пряко възлагане. Според Комисията това нарушава правилата за прозрачност и конкуренция.

Възможни последствия за България

Ако България не отговори на становищата и не предприеме мерки за коригиране на проблемите, страната ни може да бъде изправена пред Съда на ЕС. Това би довело до сериозни финансови санкции и допълнително напрежение в отношенията ни с Европейската комисия.