Кризата си тръгва през летище София

 

Ще я изгонят завършилите в чужбина младежи, като дойдат да работят у нас "Най-прекият път за излизане от кризата в България е летище  София." Този анекдот от началото на 90-те години на XX в. още е актуален, защото все повече млади българи заминават да учат в чужбина и "забравят" да се върнат. Спомних си анекдота в четвъртък вечерта на Терминал 2 на летище  София. Докато гледах радостните лица на пристигащите от Милано и Мюнхен и се питах след колко ли дни отново ще бъдат тук, за да полетят обратно, гръмна народна музика и 6 девойки и младежи се понесоха в танц. Видимо изненадани, пристигащи и посрещачи измъкнаха телефони и фотоапарати, заблестяха светкавици. Крака и тела започнаха да се поклащат в такт, малки дечица да подскачат.
Що за чудо е това и какъв е смисълът му, питам девойка, която си личи, че има отношение към случващото се на "Пристигащи".
Това е "флашмоб", отговаря Мила Натудова, мениджър проекти в Сдружението за българите с опит и образование в чужбина "Тук-Там". Танцьорите от формация "Дживгари" изпълняват шопски танц. Този флашмоб е резултат от нашето отлично партньорство с летище  София и е част от кампанията за популяризиране на форума "Кариера в България? Защо не", който ще се проведе под патронажа на президента Росен Плевнелиев, обяснява Натудова. Това е единственият кариерен форум у нас, който цели да привлече младите българи, получили образование и опит в чужбина, да потърсят професионална реализация и развитие в родината си, разказва Натудова и допълва:
Много се радваме, че летище  София е наш партньор в кампанията по популяризирането на форума. Съвместно решихме да поздравим пристигащите с фолклорен флашмоб, за да им кажем "Добре дошли у дома", казва Натудова.
Освен с танца на "Дживгари" форумът се популяризира и от банери, които посрещат пътниците при получаване на багажа. В петък, събота и неделя рекламни картички за форума "Кариера в България. Защо не?, бяха раздавани и на пътниците от Франкфурт на Lufthansa, от Париж на "България ер " и Air France, от Рим на Alitalia. Целта е да покажем на хората, че в България се случват и интересни неща, разказва Натудова. фактът, че правим нещо нетрадиционно на летище  София, е показателен за това. На самия форум, който е 7-ми по ред и ще бъде открит на 10 септември в Интер Експо
Център, младите хора ще се срещнат с представители на над 70 международни и български топкомпании, за да направят информиран избор за бъдещото си професионално развитие у нас, обяснява Натудова. Всяка от тези топкомпании е потенциален работодател на завършилите в чужбина. Това са фирми и от публичния, а не само от традиционните финансов и ИТ сектори, допълва тя. В семинарната програма лектори и експерти ще разказват пространно за бизнес средата у нас и за възможностите, които тя предоставя за развитие, обяснява Натудова.
На форума ще споделят опита си и много българи, завършили в чужбина и избрали да се върнат и работят у нас, казва Натудова.
Анекдотът, който ни припомнихте – "Най-прекият път за излизане от кризата в България е летище  София", вече не е верен, намесва се и Нуша Спирова, съорганизатор на флашмоба на летище  София. Според мен е точно обратното – "Именно летище  София е входът към изхода от кризата", казва тя и обяснява: Крайно време е да престанем да бъдем разединени, да спрем да живеем по схемата "Всеки да си спасява кожата"; време е да се съберем и да започнем да правим нещата заедно, да ги движим към по-добро, за да излезем най-сетне от дългата криза. И точно летище  София е мястото, на което да започнем да се посрещаме и да се обединяваме в поход към излизане от кризата, казва Нуша и сочи хорото, на което пътници и посрещачи рипат заедно, хванати ръка за ръка.
–Изборът за връщане е много емоционален
Прекрасно е да се работи с летище  София. И ръководството, и служителите веднага припознаха като своя каузата на форума "Кариера в България? Защо не", флашмобът е посветен на идеята да посрещнем по интересен начин младите българи и да им кажем, че ги очакваме на форума, за да им покажем, че могат да се развиват и у нас.
Пристигащите реагират много емоционално на това посрещане. Самият избор да се завърнеш в България е преди всичко емоционален. Той е обвързан с липсата – на приятелите, въздуха, на вкусовете дори. И целта на тези събития тук, на летище  София, е да докоснем именно тази емоционалната част в душите на младите. Що се отнася до рационалната страна на идеята за завръщане, това, което бизне средата предлага у нас – тя ще бъде представена на самия форум на 10 септември. Моментът на пристигането е особено важен – младите хора да вземат решение дали да останат, или да се върнат в чужбина. Имаме интересни случаи, когато на форума пристигат хора направо от летище  София с куфарите. На форума всяка година идват 1200-1300 българи от чужбина. Статистиката показва, че около 47% от тях решават да останат тук, 25% се колебаят и само 2% категорично са сигурни, че не искат да се върнат в България. Да, на фона на хилядите българи, които учат в чужбина, 1200 души не са много, но все пак са първите лястовички, които ни мотивират да работим за връщането и на останалите. 

 

Източник: в-к Стандарт, 25.08.2014