Снегът блокира пътища и жп линии. Над 700 населени места останаха без ток

Обилният снеговалеж в цялата страна остави без ток над 700 селища. Най-тежко бе положението в областите Велико Търново, Габрово, Русе, Силистра, Добрич, Варна, Търговище и Шумен. Проблеми имаше и в Пазарджик, Пловдив, Смолян, Кърджали и Стара Загора.

Катастрофирали тирове блокираха пътища, влаковете закъсняваха с часове. Падналият над 30 см сняг затвори изцяло участъка Русе – Велико Търново, а движението на автомобили над 12 т бе ограничено по всички републикански пътища. Счупени клони, паднали дървета и обледени кабели ограничаваха проходимостта. Снегът затрудни и движението на влаковете. Влакът „Албена” от София за Добрич закъсня с почти 7 часа заради преспи по трасето. По график композицията трябваше да пристигне в Добрич в 7,54 ч, но от жп гарата обясняваха на посрещачите да се върнат отново на перона в 14,30 ч. Експресният влак "Слънчев бряг" закъса в неделя сутринта на Централна жп гара в Пловдив заради повреда в локомотива. Докато се намери читава машина и бъде закачена отпред на композицията, пътниците в експреса от София за Бургас измръзнаха здраво, преди влакът да потегли с над 2 часа закъснение към морето.

Община Смолян обяви в 2 часа през нощта срещу неделя бедствено положение, след като река Черна излезе на няколко места от коритото си, а дерета и свлачища затвориха пътя за няколко села. През цялата нощ около 200 души са пълнили чували с пясък и са правили диги покрай реката. Най-критично сутринта в неделя бе положението в кв. „Устово“, в участъка след сливането на реките Бяла и Черна. Там има наводнена къща, отнесени бараки и кокошарник с над 20 кокошки, патки и пуйки. Водата е изкъртила основите на битова сграда на мебелен цех и тя се беше срутила настрана. "Сградата се килна към 7,30 ч сутринта и не става за нищо вече, друга полумасивна постройка реката ми я отнесе в 3 ч през нощта", каза собственикът Ясен Маджаров. Сградите му са до самото корито на реката. По думите му всички са законни и не са застраховани. Той твърди, че при всяко бедствие търпи щети от реката, като предишния път загубите му са били за 30 000 лв. Собствеността обаче е спорна, тъй като реките имат сервитут и няма как да се строи в него, казват от община Смолян. В областния град критично е положението и в промишлената зона, където дерета наводниха и разбиха основния път и достъпът до предприятията е силно затруднен.

В Рудозем обявиха частично бедствено положение в неделя заради критичната ситуация в общинския център и село Рибница. Щетите от първоначалния оглед са за над 1 млн. лв., водата се бе вдигнала с 5 метра в реката сутринта, добре че спря да вали, каза кметът на община Рудозем Румен Пехливанов. На около 15 000 лв. изчислява щетите си собственикът на автомивката Емил Исаев, който сутринта в неделя установява, че реката му е отнесла метална сграда с микробус "Мерцедес", АТВ и много техника. По течението на реката водата минаваше през наводненото машинно отделение на приземния етаж на ВЕЦ в село Средногорци, а многотонен понтонен мост е отнесен по течението на реката на 400 метра.

Над 70 сигнала за паднали дървета, клони и кабели от тежкия и мокър сняг бяха получени в неделя само до обяд в кризисния щаб към Община Пловдив, ръководен от кмета Иван Тотев.

 

Източник: www.trud.bg